Dlaczego budowanie domu może być przyjemne, bezstresowe i tańsze niż „metodą gospodarczą”?

Jakie nieprzewidziane koszty możesz ponieść budując dom samodzielnie i ile może Cię kosztować brak gwarancji?

 

A więc podjąłeś decyzję! Budujecie dom! Wspaniałe emocje, mnóstwo inspiracji posegregowanych w internetowych serwisach z wystrojem wnętrz. Już to widzisz jak pięknie będzie wyglądał stół w jadalni z rozłożoną zastawą przed przyjęciem gości, jak przyjemnie i ciepło będzie w kuchni wieczorową porą kiedy zapalisz nastrojowe światło i sofa z poduszkami, a za nią stylowa grafika podświetlona designerskim kinkietem. Z pewnością poradzicie sobie z wystrojem wnętrz bo to niesamowicie przyjemne planować i urządzać swoje wymarzone miejsce na ziemi, ale wcześniej czeka cię kilka mniej przyjemnych etapów, przez które musisz przebrnąć.

Nauka na własnych błędach jest najskuteczniejsza bo kosztuje najwięcej!

Z pewnością jesteś fachowcem w swojej branży. W końcu wiesz jak zarabiać pieniądze bo stać Cię na budowę domu. Codziennie obsługujesz klientów, którzy przychodzą do Ciebie wierząc w Twoje kompetencje, oddają Ci swoje pieniądze. To takie normalne, na tym polega życie w społeczeństwie.

Okazuje się, że w branży budowlanej w Polsce występują nieco inne przekonania. Wiele osób mylnie sądzi, że budowa domu tzw. „metodą gospodarczą” to sposób na znaczne obniżenie kosztów.

Na całym świecie działa zasada hurtu i detalu. Polega ona na tym, że kupując regularnie większe ilości dostajemy niższe ceny. Mimo, że walczący również o klienta końcowego dostawcy kuszą rabatami, to firmy wyspecjalizowane pracują na minimum 20 % niższych cenach materiałów niż przysłowiowy Kowalski. To właśnie te różnice rabatowe dają możliwość funkcjonowania na rynku i to one powodują, że klient końcowy najczęściej nie płaci więcej za materiał niż sam mógłby kupić na składzie budowlanym.

Powstaje zatem pytanie gdzie tu zysk inwestora, który traci czas na poszukiwanie dostawcy materiału, kiedy podobne ceny dostanie zlecając prace wraz z materiałem wykonawcy? Czy czas inwestora nie jest nic warty? Dodatkowo trzeba wiedzieć, że budując dom z jedną firmą zakres prac jest większy a więc ceny powinny być korzystniejsze jednostkowo. To też zasada hurtu działając na korzyść inwestora.

VAT – znienawidzony podatek

Większość inwestorów z bólem serca patrzy na powiększoną o 23% kwotę brutto. Trzeba pamiętać, że kupując materiały z legalnego i sprawdzonego źródła mamy pewność ich pochodzenia i co za tym idzie, mamy również gwarancję jakości. Pracując na sprawdzonych materiałach od solidnego dostawcy nie ma możliwości kupienia niczego bez podatku VAT.

Warto pamiętać, że w Polsce funkcjonuje ulga polegająca na obniżonej do 8% stawce VAT w przypadku zamówienia towaru z usługą powiązaną z budową domu do 300 m2. To powoduje, że nieopłacalna jest próba unikania podatku, bowiem ryzyka z tym związane są tego po prostu niewarte. Dużo lepszym pomysłem jest skupienie się na znalezieniu dobrego wykonawcy, który da gwarancję na wykonanie usługi wraz materiałem w przyzwoitych cenach. To będzie dużo korzystniejsze dla Ciebie.

Gwarancja do furtki – co to jest?

Nie chodzi o gwarancję na Twoją nową furtkę tylko gwarancję na usługę, która obowiązuje do przekroczenia przez TANIEGO fachowca granicy Twojej posesji po rozliczeniu.  Od tego momentu będzie Ci się gorzej dodzwonić do niego nie mówiąc o egzekwowaniu jakiś napraw w przypadku wystąpienia usterki.

Takie firmy zazwyczaj mają swoją siedzibę w domu jednorodzinnym właściciela gdzie nie sposób się dostać przez zamkniętą bramę. Firmy takie również często nie mają żadnego majątku, żeby w razie problemów niczego nie stracić.

Zaskakujące jak często klienci kuszeni „okazyjną” ceną decydują się beztrosko powierzyć pieniądze swojego życia ludziom, którzy na takie zaufanie po prostu nie zasługują. Może warto sprawdzić wykonawcę w KRS, zadać pytanie do rejestrów dłużników i poprosić o przedstawienie polisy ubezpieczeniowej? To nic nie kosztuje a może zaoszczędzić Ci wielu stresów. Pamiętaj, że przy podpisywaniu umowy zawsze wszystko jest niemal sielankowe. Uczciwość drugiej strony szybko weryfikuje się w obliczu problemów …

Umowa – jakie to może być proste

Większość problemów w trudnych sytuacjach generowane jest przez brak umowy. Zapisanie kluczowych założeń nawet w najprostszej formie, zwieńczone podpisem stron ma psychologicznie dużą moc. Inne podejście do pracy wykonawcy i klienta oraz większy szacunek do siebie to tylko najważniejsze korzyści płynące z podpisania umowy. Warto przewidzieć co będzie, kiedy firma przestanie regularnie kontynuować prace, co w przypadku kiedy klient ociąga się z zapłatą albo ciągle zmienia ustalenia lub kiedy wykonawca nie dotrzymuje obiecanej jakości?

Warto również zadbać o szczegółowy zakres prac bowiem częstym zjawiskiem jest brak uwzględnienia w kosztorysie ważnych elementów tj. parapety, obróbka cokołów czy izolacja skosów na piętrze. To zaledwie kilka miejsc, których wykonanie może być niedoprecyzowane przez wykonawcę, bazując na nieświadomości klienta.

Również warto zapisać w umowie, że ustalona cena poszczególnych etapów jest gwarantowana przez wykonawcę, niezależnie od np. zmieniających się kursów walut czy przewlekłości wynikających z warunków pogodowych. Zatrważające jest jak często po wykonanej robocie wykonawca prosi o dodatkowe pieniądze za rzeczy, które jako fachowiec powinien skalkulować lub ryzyka, które powinien przewidzieć.

Niska piłka – nic dobrego nawet dla fanów football’u

Sprzedawcy samochodów w Stanach Zjednoczonych w poprzednim wieku odkryli jak skuteczną techniką sprzedaży jest tzw. niska piłka. Okazuje się, że można zwiększyć sprzedaż nawet o kilkanaście procent oferując klientowi pozornie atrakcyjną ofertę angażując go proces zakupowy. Po zgłębieniu oferty klient dostrzega mniej atrakcyjne miejsca ale to już często nie przeszkadza w dokonaniu zakupu.

Taka przynęta stosowana jest w wielu branżach z dobrymi efektami. W branży budowlanej również odnosi korzystne dla Wykonawców efekty. Interesująca cena w wysokości 189 tys. zł netto za dom okazuje się nie zawierać posadowienia budynku, instalacji i innych kluczowych składowych. Co gorsze kwota końcowa najczęściej bywa wyższa niż gdzie indziej ale klient, który poświęcił już czas na ustalenia nie ma czasu i ochoty szukać dalej i podpisuje mniej korzystną umowę. Wyzwaniem na etapie ustaleń jest wytłumaczyć klientowi dlaczego coś co wydaje się droższe może być dla niego bardziej opłacalne. Wiele godzin rozmów potrzebne jest aby dotrzeć do miejsca, w którym zagubiony na początku klient podejmuje ostatecznie świadome decyzje.

Polak mądry przed szkodą?

Cóż, ludzie mają zazwyczaj świetną pamięć tylko niestety dosyć krótką. Do tego należy dodać nadmierny optymizm czyli przekonanie, że wspomniane problemy dotyczą wszystkich tylko nie mnie. Z takimi założeniami przestrogi płynące z artykułów takich jak ten mają relatywnie niskie oddziaływanie. Tylko ludzie świadomi potrafią uczyć się na błędach innych i ustrzegać samemu przed nimi. Książkowe transakcje zwycięzca – zwycięzca wymagają po prostu trzeźwego i odrobinę analitycznego myślenia. Niestety klient, skuszony nieuczciwą ofertą, dostaje słabą jakość. Co z tego, że ktoś inny ostrzegał i miał rację, kiedy już jest za późno. Wtedy dwie strony przegrywają i nikt nie jest zadowolony.

Budowa może być beztroska i przyjemna!

Jeżeli nikt w Twojej rodzinie nie jest właścicielem firmy budowlanej wznoszącej kompleksowo domy to zapewne nie masz wokół siebie rzetelnych doradców. Pamiętaj proszę, że Twój szwagier, który prenumeruje popularny miesięcznik budowlany nie jest rzetelnym doradcą!

Co w takiej sytuacji powinieneś zrobić? Otóż poszukaj rzetelnej firmy, która buduje domy do standardu deweloperskiego lub pod klucz z gwarancją ceny. Zadbaj aby firma oferowała przejrzystą umowę, w której wyszczególnione będą wszystkie ustalenia.

Jeżeli chcesz aby Twój dom powstał szybko to dobrym pomysłem jest wykonać go w technologii ciężkiej prefabrykowanej. Dostaniesz swój wymarzony dom w standardzie deweloperskim w 3 miesiące, a w następne 3 miesiące będziesz miał wszystko urządzone pod klucz. Technologia ta jest bardzo popularna w Niemczech, Austrii a także w krajach skandynawskich, bowiem tam klienci dawno zrozumieli, że budowa domu powinna być szybka i bezproblemowa, czyli zlecona wyspecjalizowanym fachowcom.

Jeżeli chcesz aby tak samo powstał Twój dom, skontaktuj się z nami już dzisiaj!

 

Przeczytaj artykuł na stronie:  http://www.liderbudowlany.pl/artykul/837/koszt-budowy-domu-co-zrobic-zeby-nie-przeplacic