1. Jak zoptymalizować dom aby wygenerować duże oszczędności na poprawę standardu energetycznego?

Planując swój dom musisz zwrócić uwagę na kilka bardzo ważnych elementów. Świadomość ich wagi i ceny poprowadzi Cię do projektu znacznie tańszego i wcale nie mniej atrakcyjnego. Taką filozofię budowania od lat stosują inwestorzy na zachodzie. Wynika to nie z braku pieniędzy ale z roztropności w zarządzaniu budżetem.IMG_0035.jpg

 • brak lukarn, wykuszy, balkonów  - tego rodzaju rozwiązania architektoniczne mają zazwyczaj na celu podnieść atrakcyjność wizualną budynku i poprawić funkcjonalność pomieszczeń. O ile ten pierwszy cel może być realizowany przez takie zabiegi architektoniczne to funkcjonalność wykuszu lub balkonu stoi pod dużym znakiem zapytania. Wykusz najszczęściej projektowany ma powierzchnię mniejszą niż 1,5 m2 i uwierz, że ta przestrzeń praktycznie nie poprawia użyteczności pomieszczenia. Z balkonami jest gorzej bo ich poprawna obróbka, dzięki której będziesz miał spokój na długie lata jest zaskakująco kosztowna. Z życia wziętym jest fakt, że na balkonie będziesz w najlepszym przypadku suszył/a pościel kilka razy w roku.
   
 • prosta bryła - cena budynku wynika z ilości materiału i wymaganej ilości pracy. Wiadomo, że skomplikowane kształty domu powodują, że ilość przegród rośnie bez wyraźnej zmiany kubatury. Najlepszy stosunek ilości ścian do kubatury posiada kula ale wiadomo, że w kuli mieszkać się nie da. Kolejną bryłą jest walec i znane są nawet w Polsce takie projekty domów. Radzimy jednak poruszać się w obszarach bardziej praktycznych czyli rozważać prostopadłościenne kształty z dachem płaskim lub dwuspadowym. Warto również pamiętać, że kłopotliwe detale techniczne mnożą ilości godzin spędzonych na budowie przez pracowników co oczywiście znacznie podnosi koszty. Dobrze jest stosować rozwiązania proste i efektowne - możemy pomóc Ci zaprojektować takie w Twoim wymarzonym domu.
   
 • dach dwuspadowy - to najbardziej ekonomiczne rozwiązanie. Mimo, że dach płaski ma mniejszą powierzchnię to wymaga wysokiej staranności wykonania hydroizolacji i odprowadzenia wody. Do tego dochodzą attyki, których poprawna obróbka generuje znaczące koszty. 

 • brak okien dachowych - okna dachowe to często jedyne rozwiązanie doświetlenia pokoju na poddaszu. Okna dachowe są ponad trzykrotnie droższe od fasadowych z racji wymaganej szczelności i bardziej kłopotliwego montażu. Ich cena nie łączy się niestety z wygodą mycia i jakością doświetlenia poddasza- zwłaszcza w zimie kiedy leży na nich śnieg. Dobrym pomysłem jest po prostu unikanie dużej ilości okien dachowych.

2. Jaka jest trwałość domów Northouse?

Trwałość naszych domów jest podobna jak domów budowanych w tradycyjnej technologii. Warunek wspólny to aby dbać o budynek czyli nie dopuszczać do nadmiernej degradacji. Jeżeli zaobserwujemy gdzieś pęknięcie, w które wnika woda, to po prostu należy je usunąć nie czekając na dalsze uszkodzenia.

Mówiąc o trwałości tradycyjnych domów każdy z pewnością zna takie budynki, które zaniedbane przez kilkadziesiąt lat nadają się tylko do rozbiórki. Oczywiście znane są również obiekty drewniane budowane kilkaset lat temu, które będą stały następne kilkaset lat.BSH.png

Proszę również zwrócić uwagę na fakt, że więźba w każdym murowanym domu jest wykonana z drewna i to nikogo nie dziwi. Niestety najczęściej stosowane w Polsce drewno jest słabej jakości. Główny problem to nadmiar wilgoci i brak obróbki mechanicznej.

Drewno stosowane przez nas do budowy domów Northouse to drewno importowane z Austrii. Rozróżniamy drewno klejone z długości KVH (Konstruktionsvollholz) i drewno klejone warstwowo BSH (Brettschichtholz). Jego maksymalna wilgotność to 18%, dodatkowo jest czterostronie strugane co daje lepsze zabezpieczenie przeciw ogniowe niż chemiczna impregnacja.

Właśnie dlatego domy Northouse nie ustępują domom murowanym w kwestii trwałości!

3. Czy posiadamy certyfikaty standardów Northouse?30lat.png

Naszym strategicznym założeniem jest budowa według niemieckiego standardu GDF i austriackiego standardu HFA,- również na rynku polskim. Standardy te to szczegółowy opis wszystkich możliwych detali technicznych budynku oraz normy dotyczące używanych materiałów.

Wolimy budować nieco mniej domów niż nasza najtańsza konkurencja ale spać spokojnie razem z klientami, którzy nam zaufali.

Dajemy 30 lat gwarancji na konstrukcję naszych domów.

4. Dlaczego dom energooszczędny to świetna inwestycja?

Energooszczędny dom to inwestycja wynikająca z dwóch faktów. Pierwsza sprawa to kwestia wzrostu wartości budynku w oczach ewentualnego nabywcy w przyszłości a druga to redukcji kosztów utrzymania budynku, które z roku na rok rosną ze względu na rosnące ceny energii.

Mało kto zdaje sobie realnie sprawę z tego, jak dużą część naszego budżetu stanowią koszty energii. Otóż typowa rodzina 4 osobowa wydaje na ogrzewanie domu, przygotowanie ciepłej wody użytkowej, oświetlenie, wodę i ścieki około 730 zł miesięcznie w budynku średnio dobrze izolowanym. Rocznie stanowi to 8760 zł. Koszty te rosną co najmniej o wartość inflacji czyli średnio rocznie 3%. Wystarczy dodać roczne koszty podnoszone o 3% co roku aby zdać sobie sprawę, że po 40 latach wydamy łącznie na utrzymanie budynku 660 515 zł a po 50 latach 988 100zł!

Równolegle dom energooszczędny daje co najmniej o połowe niższe koszty ogrzania. W identycznej kalkulacji otrzymujemy  sumę kosztów na poziomie 479 552 zł i 717 388 zł co oznacza aż 270 tys zł oszczędności po 50 latach eksploatacji!

kasa.png

 

 

 

 

 

 

 

Pytanie czy chcesz aby Twój dom oddał Ci w eksploatacji 270 000 zł po czasie, który i tak minie?

5. Jakie trendy są obserwowane obecnie w budownictwie?

 •  EKOLOGIA - coraz częściej zwraca się uwagę na materiały pochodzące z naturalnych źródeł, wolne od szkodliwej chemii takiej jak formaldehydy, kleje i inne. Rośnie świadomość klientów, która wymusza na dostawcach wprowadzanie na rynek coraz to bardziej przyjaznych produktów.
   
 • ENERGOSZCZĘDNOŚĆ - osoby świadome nie mają ochoty wydawać nieracjonalnie dużych pieniędzy na utrzymanie budynku w myśl zasady pieniądz oszczędzony to pieniądz zarobiony.
   
 • OPTYMALIZACJA – coraz większą uwagę zwraca się na unikanie przewymiarowań, które są kosztochłonne a zarazem niepotrzebne. Odpowiednia konstrukcja budynku pozwala uniknąć nieracjonalnego wydatkowania materiałów, a co za tym idzie dom będzie tańszy.
   
 • PROSTE FORMY - to odpowiedź na kultowy już slogan:

“Mniej znaczy więcej” 

Ludwik Mies van der Rohe

 • NATURALNE KOLORY - wiadomo od dawna, że człowiek dobrze czuje się w otoczeniu naturalnych kolorów. Czerwień, fiolet to kolory mocne a nawet agresywne. Budują podświadomie napięcie w naszych organizmach, tak po prostu jesteśmy zaprogramowani. Powinieneś otaczać się jasnymi kolorami, które powodują, że wnętrze jest lepiej doświetlone. Jako akcenty warto stosować modne pastele i szarości, które nie męczą wzroku.

6. Dlaczego ciepłe okna skierowane na południe oznaczają zyski energetyczne?zyskiokna.png

Ciepła stolarka okienna zamontowana również w sposób ciepły to przyczyna zysków energetycznych budynku. Bardzo ważnym jest, aby duże przeszklenia zorientowane były głównie na stronę południową (dopuszczalne nieduże odchylenie na wschód i zachód). Dzięki temu światło może swobodnie penetrować budynek ogrzewając go w darmowy sposób.

Nawet najcieplejsze dostępna na rynku okna są ciągle około siedmiokrotnie gorzej izolowane niż ściana w budynku pasywnym. Różnica polega na tym, że okna przepuszczają promienie słoneczne, dzięki czemu budynek jest ogrzewany, a uzyskane w ten sposób ciepło zachowane wewnątrz kubatury. Jest to tzw.  efekt szklarniowy. To zjawisko powoduje, że bilans energetyczny jest dodatni.

Przy dużej ilości przeszkleń konieczne jest aby zadbać o ich zacienienie na okres letni o czym przeczytasz niżej.

7. Dlaczego montujemy wszystkie okna w sposób ciepły?

Ciepły montaż okien to konieczność aby budynek osiągnął standard co najmniej niskoenergetyczny.

Montując ciepłe okna o współczynniku przenikania na poziomie 0,8 W/m2K ich ciepły montaż to jedyne właściwe zamknięcie stolarki w ścianie.

Dzięki trzem warstwom: 

montazokna.png

 

1. folia paroprzepuszczalna

2. piana montażowa wysokiej gęstości

3. folia paroizolacyjna

 

 

 

uzyskujemy pełną szczelność połączenia ramy okna i ściany. Najpopularniejsze w Polsce osadzanie okien na samej piance skutkuje powstaniem bardzo poważnych mostków termicznych ze względu na infiltrację powietrza przez nieuniknione nieszczelności struktury piany montażowej.

8. Jak chronić się przed nadmiarem słońca w lecie?

Przy dużej ilości przeszkleń konieczne jest aby zadbać o ich zacienienie na okres letni, aby chronić budynek przed przegrzaniem. Przy odcięciu zysków energetycznych ze słońca okazuje się, że nie będziesz potrzebował klimatyzacji w budynku aby zachować komfort termiczny.roleta.png

Oto rozwiązania dostępne na rynku:

 • rolety zewnętrzne – podstawowe rozwiązanie, najtańsze z racji popularności, po zamknięciu w pomieszczeniu jest kompletnie ciemno
   
 • żaluzje fasadowe - około dwukrotnie droższe od rolet, możesz sterować kątem lameli, dzięki czemu zatrzymujesz słońce na zewnątrz a w pomieszczeniu jest widno
   
 • sunbreakery - konstrukcje stałe, przesuwane na elewacji dają funkcjonalność podobną do żaluzji fasadowych
   
 • pergole - zyskujesz zacienienie okien i orygnianlne miejsce na tarasie będące przedłużeniem salonu
   
 • markizy - rozsuwane nad oknem zacienienie poziome, wrażliwe na wiatr

9. Dlaczego dobra izolacja i szczelność budynku są najtańsze?

Izolacja jest stałym elementem nie ulegającym amortyzacji. Oznacza to, że nie musisz jej wymieniać na przestrzeni lat użytkowania budynku.

Izolacja nie wymaga serwisowania w przeciwieństwie do urządzeń grzewczych i wentylacyjnych. Równie ważnym elementem jest szczelność budynku. Wele osób mówi, że dom powienien oddychać tymczasem konstrukcja budynku powinna być szczelna, natomiast wymiana powietrza powinna być realizowana przez wentylację. Szczelność budynku zapobiega infiltracji ciepłego powietrza czyli stratom energii. W budownictwie tradycyjnym bardzo trudno jest uzyskać szczelność podobną jak w domach prefabrykwoanych, gdzie dokładnosć wykonania jest dużo wyższa.

Jeżeli zadbasz o niską energochłonność Twojego budynku, będziesz mógł zastosować urządzenia grzewcze o niższej mocy, które są oczywiście tańsze.

Właśnie dlatego najważniejszym krokiem jest dobre zaizolowanie Twojego domu.

10. Jak potwierdzić standard energetyczny Twojego budynku?

Jeżeli chcesz mieć pewność ile twój dom będzie zużywał energii możesz zlecić wykonanie weryfikacji, która w precyzyjny sposób wykaże jaki standard energetyczny ma lub będzie miał twój budynek. W obliczeniach uwzględnione będą m. in. lokalne warunki klimatyczne, nasłonecznienie  w danej lokalizacji, ułożeniu budynku na działce, owiewanie wiatrem etc.

15kwh.png

11. Co to jest syndrom chorego budynku?

Syndrom chorego budynku (SBS – Sick Building Syndrome) to zestaw dolegliwości występujących w określonym miejscu wynikających głównie ze złej jakości powietrza. Przyczynami złej jakości powietrza mogą być grzyby i inne mikroorganizmy rozwijające się przy zbyt dużej wilgotności powietrza, materiały budowlane i chemia taka jak rozpuszczalniki impregnaty, związki chemiczne emitowane przez farby, słaba wentylacja oraz zanieczyszczenia powietrza z zewnątrz budynku.

 Światowa organizacja zdrowia alarmuje, że nawet 30% budynków użytkowanych na świecie jest dotknięta syndromem chorego budynku.

Objawy występowania SBS to bóle głowy, omdlenia, mdłości, chroniczne przemęczenie, podrażnienie błon śluzowych i utrudnione oddychanie.

Rozwiązaniem problemu jest wentylacja mechaniczna, o której przeczytasz niżej.

12. Dlaczego warto zamontować wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła (rekuperacją) w Twoim domu?

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła to system zapewniający kontrolowaną wymianę powietrza w budynku oraz odzysk energii z powietrza , które jest usuwane z domu.wentylacja.png

Najważniejsze korzyści płynące z działania systemu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła to:

 • nawet 25% oszczędności na kosztach grzewczych - odzyskujesz znaczną część ciepła, które normalnie trafia do atmosfery
 • filtrowanie powietrza - oddychasz dużo czystszym powietrzem
 • kontrolowana wymiana powietrza - wentylujesz dom tylko wtedy kiedy chcesz a więc możesz wyłączyć wentylacje kiedy nie ma Ciebie w domu
 • możliwość programowania wymiany powietrza - zaplanuj wietrzenie domu przed swoim powrotem z pracy
 • usuwanie nadmiaru wilgoci będącej przyczyną syndromu chorego budynku - zapomnij o grzybach i innych mikroorganizmach alergizujących Twoją rodzinę
 • redukcja kurzu w budynku - doceni każda gospodyni domowa

Każdy dom Northouse wyposażony jest w wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła!

13. Dlaczego większe domy są jednostkowo tańsze niż małe?powierzchnie.png

Cena za metr kwadratowy powierzchni użytkowej to wyznacznik dla wielu osób przy wyborze projektu. Warto zaznaczyć, że według normy budowlanej powierzchnia garażu i pomieszczenia gospodarczego nie wchodzą w skład powierzchni użytkowej. Dodatkowo powierzchnia użytkowa na poddaszu to 50% przestrzeni gdzie wysokość wynosi między 1,4 a 2,2 m. Powierzchnia podłogi gdzie wysokość jest mniejsza niż 1,4 m nie jest brana pod uwagę. Właśnie dlatego niektóre projekty bardzo różnią się ilością powierzchni użytkowej mimo dużego podobieństwa.

Porównując rzetelnie koszty budynku radzimy odnosić się do powierzchni całkowitej.

Kiedy już poprawnie porównujemy budynki okazuje się, że te większe mają niższą cenę za metr kwadratowy powierzchni całkowitej. Dzieje się tak ze względu na koszty stałe w budynku niezależnie od ilości pokoi.

Należy tutaj wymienić:

 • instalację wodno-kanalizacyjną
 • system ogrzewania centralnego
 • wentylację
 • przyłącza

Przy dużych różnicach powierzchni budynku zauważalny jest nieznaczny wzrost ceny instalacji w stosunku do rosnącej wielkości.

Właśnie dlatego małe domy są wyraźnie droższe za metr kwadratowy powierzchni całkowitej niż ta większe.