W życiu alergików komfort i zdrowie zależą od wielu czynników. Odpowiednio dobrane materiały budowlane, dbałość o czystość wnętrz i utrzymanie prawidłowego mikroklimatu są kluczowe dla zapewnienia bezpieczeństwa i wygody osobom cierpiącym na alergie. W tym artykule przedstawiamy wskazówki, jak stworzyć dom idealny dla alergika, uwzględniając zarówno kwestie budowy, jak i urządzania wnętrz.

Wybór odpowiedniej lokalizacji

Otoczenie domu

Lokalizacja domu dla alergika ma kluczowe znaczenie przy wyborze działki budowlanej. Dla wielu osób bliskość terenów zielonych, możliwość oddychania świeżym powietrzem, chodzenia na spacery oraz miła cisza w otoczeniu są priorytetem. Jednak osoby cierpiące na alergie powinny zdecydować się na okolicę, gdzie nie będą zbyt narażeni na kontakt z roślinami działającymi alergizująco. Dlatego warto unikać dużego sąsiedztwa pól uprawnych ze zbożem czy alejek brzozowych.

Lokalizacja działki

Dobrym pomysłem jest wybór działki z dala od dużych dróg, rzek czy terenów przemysłowych, które mogą wpływać na jakość powietrza. Warto również przemyśleć, jak ma wyglądać ogród – najlepiej zminimalizować ilość roślin wiatropylnych, które mogą wywoływać uczulenia.

Materiały budowlane

Materiały przyjazne alergikom

Dom budowany z myślą o osobach cierpiących z powodu różnego typu alergii wymaga zastosowania określonych materiałów, aby w jak największym stopniu zminimalizować czynniki, które mogłyby wywołać groźne ataki alergiczne. Materiały takie jak drewno, ceramika czy szkło są naturalne i nie przyciągają kurzu, co zmniejsza ryzyko wystąpienia alergii.

Ściany, podłogi i inne elementy konstrukcyjne

Przy budowie domu przyjaznego alergikom istotne znaczenie mają nie tylko fundamenty, ale także ściany, podłogi oraz wszelkie elementy wyposażenia wnętrz. Nie wolno także zapomnieć o odpowiedniej izolacji przeciwwilgociowej oraz wyborze odpowiednich materiałów na dach, które nie będą sprzyjać rozwojowi pleśni i grzybów.

Systemy wentylacyjne i ogrzewania

Wentylacja mechaniczna

W domu alergika bardzo ważna jest dobra wentylacja, która uchroni przed nadmierną wilgocią lub zbyt suchym powietrzem oraz pozwoli zapełnić dopływ świeżego powietrza do pomieszczeń. W przypadku, gdy dom usytuowany jest z dala od potencjalnych alergenów, można zainstalować wentylację mechaniczną z rekuperacją, która wyposażona jest w specjalne filtry oczyszczające powietrze zanim trafi do wnętrza domu.

Ogrzewanie

Ogrzewanie domu powinno być oparte na promieniowaniu, które polega na oddawaniu ciepła przedmiotom lub podłodze, zapobiegając niepożądanym ruchom powietrza, które mogą powodować unoszenie się kurzu. Dobre rozwiązanie to np. ogrzewanie podłogowe, które nie tylko zapewni komfort cieplny, ale również będzie korzystne dla alergików.

Wykończenie wnętrz

Ściany i sufit

W przypadku alergików zaleca się malowanie ścian i sufitów farbami ekologicznymi lub naturalnymi, które nie zawierają szkodliwych substancji chemicznych. Warto również unikać tapet, które mogą przyciągać kurz i sprzyjać rozwojowi pleśni.

Podłogi

Najlepszym rozwiązaniem dla alergików są podłogi wykonane z naturalnych materiałów, takich jak drewno, korek czy kamień. Warto unikać dywanów, które gromadzą kurz i mogą uczulać. Jeśli jednak zdecydujemy się na dywan, warto wybrać te wykonane z bawełny lub materiałów przystosowanych dla alergików.

Northouse – domy modułowe, drewniane

Skontaktuj się z nami i zdobądź więcej informacji, w jaki sposób budujemy domy przyjazne alergikom. Nasi eksperci odpowiedzą na pytania dotyczące technologii i procesu budowy domów.