O co nas pytają…

1

Jak zoptymalizować dom, aby wygenerować duże oszczędności na poprawę standardu energetycznego?

Planując swój dom musisz zwrócić uwagę na kilka bardzo ważnych elementów. Świadomość ich wagi poprowadzi Cię do projektu znacznie tańszego, jednak również atrakcyjnego. Taką filozofię budowania stosują od lat inwestorzy na zachodzie. Wynika to nie z braku pieniędzy, ale z roztropności w zarządzaniu budżetem.

L

brak lukarn, wykuszy, balkonów – tego typu rozwiązania architektoniczne mają na celu podnieść atrakcyjność wizualną budynku oraz poprawić funkcjonalność pomieszczeń. O ile poprawa względów estetycznych może być realizowana poprzez takie zabiegi architektoniczne, tak funkcjonalność lukarn, wykuszu lub balkonu stoi pod dużym znakiem zapytania. Projektowany wykusz najczęściej ma powierzchnię mniejszą niż 1,5 m². Ta przestrzeń praktycznie nie poprawia użyteczności pomieszczenia. Poprawna obróbka balkonu, dzięki której będziesz mógł cieszyć się spokojem przez długie lata jest zaskakująco kosztowna.

L

prosta bryła – cena budynku wynika z ilości wykorzystanego materiału oraz wymaganej ilości pracy do jego stworzenia. Skomplikowane kształty domu oraz kłopotliwe detale techniczne mnożą ilość godzin, które pracownik spędza na budowie, automatycznie zwiększając koszty wznoszenia obiektu. Radzimy więc rozważyć prostopadłościenny budynek z dachem płaskim lub dwuspadowym. Zaleca się stosować rozwiązania proste i efektowne – możemy pomóc Ci zaprojektować takie w Twoim wymarzonym domu.

L

dach dwuspadowy – to najekonomiczniejsze rozwiązanie. Dach płaski, mimo mniejszej powierzchni wymaga wysokiej staranności wykonania hydroizolacji i odprowadzenia wody. W dachu płaskim należy również uwzględnić wykonanie attyki, których poprawna obróbka generuje znaczące koszty.

L

rozważne podejście do okien dachowych – należy stosować ciepłe okna dachowe z zewnętrznym zacienieniem. Brak zacienienia okien dachowych skutkuje przegrzewanie się pokoi na poddaszu.

2

Jaka jest trwałość domów northouse

Trwałość naszych domów porównywalna jest do trwałości domów budowanych w tradycyjnej technologii. Warunkiem wspólnym jest, aby dbać o budynek, czyli nie dopuszczać do nadmiernej degradacji.

Domy szkieletowe można użytkować bez wykonywania generalnego remontu przez okres co najmniej 50 lat. Dzięki prawidłowej eksploatacji i konserwacji czas użytkowania może się wydłużyć.

Najczęściej stosowane drewno w Polsce jest słabej jakości. Głównym problemem jest nadmiar wilgoci i brak obróbki mechanicznej. Stosowane przez nas drewno do budowy domów importowane jest z Austrii. Rozróżniamy drewno klejone z długości KVH (Konstruktionsvollholz) oraz drewno klejone warstwowo BSH (Brettschichtholz). Jego maksymalna wilgotność wynosi 18%, dodatkowo jest czterostronnie strugane co daje lepsze zabezpieczenie przeciwogniowe niż chemiczna impregnacja.

Właśnie dlatego domy Northouse nie ustępują domom murowanym w kwestii trwałości!

3

Czy posiadamy certyfikaty standardów Northouse?

Naszym strategicznym założeniem jest budowa według niemieckiego standardu GDF i austriackiego standardu HFA.

Standardy te charakteryzują się szczegółowym opisem wszystkich możliwych detali technicznych budynku oraz normami dotyczącymi używanych materiałów.

Dajemy 30 lat gwarancji na konstrukcję naszych domów.

4

Dlaczego dom energooszczędny jest świetną inwestycją?

Energooszczędny dom jest świetną inwestycją, ponieważ wartość budynku rośnie w oczach ewentualnego nabywcy, a koszty utrzymania budynku maleją.

Dużą część naszego budżetu stanowią koszty energii. W budynku średnio izolowanym typowa 4 osobowa rodzina wydaje około 730 zł miesięcznie na ogrzewanie domu, przygotowanie ciepłej wody użytkowej, oświetlenie oraz wodę i ścieki.
Stanowi to 8 760 zł rocznie. Przez inflację koszty te rosną rocznie średnio o 3%. Po 40 latach kwota, którą wydamy na utrzymanie budynku wynosi 660 515 zł, a po 50 latach 988 100zł!

Dom energooszczędny generuje o połowę niższe koszty ogrzewania. Z identycznej kalkulacji otrzymamy więc koszty na poziomie 479 552 zł po 40 latach i 717 388 zł po 50 latach. Oznacza to, że po 50 latach eksploatacji oszczędzamy około 270 tys. zł!

 

5

Co wyróżnia energooszczędny dom?

+ EKOLOGIA

Rośnie świadomość klientów, która wymusza na dostawcach wprowadzanie na rynek coraz to przyjaźniejszych produktów dla środowiska. Coraz częściej korzysta się z materiałów pochodzących z naturalnych źródeł. Są one wolne od szkodliwej chemii takiej jak np. formaldehydy, kleje.

 

+ ENERGOOSZCZĘDNOŚĆ

Budynki energooszczędne generują około 3-5 razy mniej strat energii niż budynki w systemie tradycyjnym, co bezpośrednio wpływa na większe oszczędności. Komfort zamieszkiwania domu energooszczędnego jest dużo wyższy, a koszty eksploatacji budynku energooszczędnego znacząco maleją.

+ PROSTE FORMY

To odpowiedź na kultowy już slogan:

“Mniej znaczy więcej”

– Ludwik Mies van der Rohe

 

+ OPTYMALIZACJA

Coraz większą uwagę zwraca się na unikanie przewymiarowań, które są kosztochłonne, a zarazem niepotrzebne. Odpowiednia konstrukcja budynku pozwala uniknąć nieracjonalnego wydatkowania materiałów.

 

+ NATURALNE KOLORY

Człowiek najlepiej czuje się w otoczeniu naturalnych kolorów. Czerwień, fiolet to kolory mocne, agresywne. Budują podświadomie napięcie w naszych organizmach. Zalecane jest, aby otaczać się jasnymi kolorami, które powodują, że wnętrze jest lepiej doświetlone. Jako akcenty warto stosować modne pastele i szarości, które nie męczą wzroku.

 

 

6

Dlaczego ciepłe okna skierowane na południe oznaczają zyski energetyczne?

Stolarka okienna zamontowana w sposób ciepły przyczynia się do zysków energetycznych budynku. Bardzo ważne jest, aby duże przeszklenia zorientowane były głównie od strony południowej (dopuszczalne nieduże odchylenie na wschód i zachód). Dzięki temu światło może swobodnie penetrować budynek ogrzewając go w darmowy sposób.

Najcieplejsze dostępne na rynku okna, są około siedmiokrotnie gorzej izolowane niż ściana w budynku pasywnym. Różnica polega na tym, że okna przepuszczają promienie słoneczne, dzięki czemu budynek jest ogrzewany, a uzyskane w ten sposób ciepło zachowane wewnątrz kubatury. Jest to tzw. efekt szklarniowy. To zjawisko powoduje, że bilans energetyczny jest dodatni.

Przy dużej ilości przeszkleń konieczne jest ich zacienienie na okres letni, aby budynek się nie przegrzewał.

7

Dlaczego stosujemy ciepły montaż okien?

Aby budynek osiągnął standard co najmniej niskoenergetyczny konieczne jest zastosowanie ciepłego montażu okien.

Ciepły montaż okien polega na zastosowaniu trzech warstw:

  1. folii paroprzepuszczalnej
  2. piany montażowej o wysokiej gęstości
  3. folii paroizolacyjnej

Najpopularniejsze w Polsce osadzanie okien na samej piance skutkuje powstaniem bardzo poważnych mostków termicznych ze względu na infiltrację powietrza przez nieuniknione nieszczelności struktury piany montażowej. Dzięki ciepłemu montażowi uzyskujemy pełną szczelność połączenia ramy, okna i ściany.

8

Jak chronić się przed nadmiarem słońca w lecie?

Przy dużej ilości przeszkleń konieczne jest zadbanie o ich zacienienie na okres letni. Zacienienie chroni budynek przed przegrzaniem.

Przy odcięciu zysków energetycznych ze słońca okazuje się, że klimatyzacja nie jest potrzebna, aby zachować komfort termiczny w budynku.

Oto rozwiązania dostępne na rynku:

+ rolety zewnętrzne – podstawowe rozwiązanie, najtańsze z racji popularności. Po zasłonięciu, w pomieszczeniu jest kompletnie ciemno

+ żaluzje fasadowe – około dwukrotnie droższe od rolet, możesz sterować kątem lameli, dzięki czemu zatrzymujesz słońce na zewnątrz, a w pomieszczeniu jest widno

+ sunbreakery – konstrukcje stałe, przesuwane na elewacji. Dają funkcjonalność podobną do żaluzji fasadowych

+ pergole – zyskujesz zacienienie okien i oryginalne miejsce na tarasie będące przedłużeniem salonu

+ markizy – rozsuwane nad oknem zacienienie poziome, wrażliwe na wiatr

 

9

Dlaczego dobra izolacja i szczelność budynku jest tak cenna?

Wydajność energetyczna opiera się na bardzo dobrej izolacji termicznej, zminimalizowaniu mostków termicznych oraz dobrej szczelności budynku.

Izolacja nie wymaga serwisowania oraz wymiany na przestrzeni lat użytkowania budynku. Konstrukcja budynku powinna być szczelna oraz dobrze zaizolowana, wymiana powietrza powinna być realizowana przez wentylację. Szczelność budynku zapobiega infiltracji ciepłego powietrza, czyli stratom energii. W budownictwie tradycyjnym bardzo trudno jest uzyskać szczelność podobną jak w domach prefabrykowanych, gdzie dokładność wykonania jest dużo wyższa.

Jeżeli zadbasz o niską energochłonność Twojego budynku, będziesz mógł zastosować urządzenia grzewcze o niższej mocy, które są tańsze.

 

10

jak potwierdzić standard energetyczny Twojego budynku?

Aby mieć pewność, ile dom będzie zużywał energii należy wykonać weryfikację, która w precyzyjny sposób wykaże jaki standard energetyczny ma lub będzie miał budynek. W obliczeniach uwzględnione będą m. in. lokalne warunki klimatyczne, nasłonecznienie w danej lokalizacji, ułożeniu budynku na działce, owiewanie wiatrem etc.

 

11

Co to jest syndrom chorego budynku?

Syndrom chorego budynku (SBS – Sick Building Syndrome), to zestaw dolegliwości występujących w określonym miejscu wynikających głównie ze złej jakości powietrza. Przyczynami złej jakości powietrza mogą być grzyby (i inne mikroorganizmy rozwijające się przy zbyt dużej wilgotności powietrza), materiały budowlane, chemia (rozpuszczalniki, impregnaty, związki chemiczne emitowane przez farby), słaba wentylacja oraz zanieczyszczenia powietrza z zewnątrz budynku.

Światowa organizacja zdrowia alarmuje, że nawet 30% budynków użytkowanych na świecie jest dotknięta syndromem chorego budynku.

Objawy występowania SBS to bóle głowy, omdlenia, mdłości, chroniczne przemęczenie, podrażnienie błon śluzowych i utrudnione oddychanie.

Rozwiązaniem problemu jest zastosowanie wentylacje mechanicznej.

 

12

Dlaczego należy zamontować wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła (rekuperacją) w Twoim domu?

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła to system zapewniający kontrolowaną wymianę powietrza w budynku oraz odzysk energii z powietrza, które jest usuwane z domu.

Najważniejsze korzyści płynące z działania systemu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła to:

+ aż 32% oszczędności na kosztach grzewczych

+ filtrowanie powietrza – możliwośc zastosowania filtrów antysmogowych

+ kontrolowana wymiana powietrza niezleżnie od temaperatury wewnątrz i na zewnątrz

+ możliwość programowania pracy ukłądu według harmonogramu

+ usuwanie nadmiaru wilgoci będącej przyczyną syndromu chorego budynku

+ redukcja kurzu w budynku

 

Każdy dom Northouse wyposażony jest w wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła!

 

 

13

Dlaczego większe domy są „tańsze” od małych?

Cena za m² powierzchni użytkowej jest wyznacznikiem dla wielu osób przy wyborze projektu. Warto zaznaczyć, że według normy budowlanej powierzchnia garażu i pomieszczenia gospodarczego nie wchodzi w skład powierzchni użytkowej. Dodatkowo powierzchnia użytkowa na poddaszu to 50% przestrzeni, gdzie wysokość wynosi między 1,4 – 2,2 m oraz 100% gdzie wysokość wynosi od 2,2m. Powierzchnia podłogi, gdzie wysokość jest mniejsza niż 1,4 m nie jest brana pod uwagę. Właśnie dlatego niektóre projekty znacząco różnią się ilością powierzchni użytkowej mimo dużego podobieństwa.

Porównując rzetelnie koszty budynku radzimy odnosić się do powierzchni całkowitej.

Kiedy już poprawnie porównujemy budynki okazuje się, że większe domy mają niższą cenę za m² powierzchni całkowitej. Dzieje się tak ze względu na koszty stałe w budynku, które trzeba ponieść przy budowie dużego jak i małego domu.

Koszty stałe w budynku:

  • instalacja wodno-kanalizacyjna
  • system ogrzewania centralnego
  • wentylacja
  • elektryka
  • przyłącza

Przy dużych różnicach powierzchni budynku zauważalny jest nieznaczny wzrost ceny instalacji w stosunku do rosnącej wielkości.