Dom pasywny to termin, który coraz częściej pojawia się w kontekście budownictwa mieszkalnego. Coraz więcej osób zwraca uwagę na aspekty ekologiczne i ekonomiczne podczas planowania swojego wymarzonego domu. Dom pasywny spełnia te oczekiwania, oferując jednocześnie komfort i wysoką jakość życia. Ale co dokładnie oznacza dom pasywny?

Definicja domu pasywnego

Dom pasywny to budynek, który minimalizuje zapotrzebowanie na energię do ogrzewania lub chłodzenia, zużywając nie więcej niż 15 kWh/(m²/rok). Jest to osiągnięte dzięki szeregowi specjalnych rozwiązań i warunkom, które musi spełnić taki dom.

Cechy domu pasywnego

Zapewnienie zysków solarnych

Każdy dom pasywny jest projektowany tak, aby jak najwięcej korzystać z naturalnego światła słonecznego. Pomieszczenia dziennego użytkowania, takie jak salon czy kuchnia, są zazwyczaj zwrócone na południe, gdzie ekspozycja na światło słoneczne jest najdłuższa. Aby maksymalnie wykorzystać zyski energii słonecznej, stosuje się duże przeszklenia o odpowiednich parametrach izolacyjnych. Oczywiście musi to być zaprojektowane w taki sposób, aby nie doprowadzić do przegrzewania pomieszczeń w dni wyjątkowo słoneczne.

dom modułowy z tarasem

Izolacyjność przegród budowlanych

Dom pasywny charakteryzuje się wysokim wskaźnikiem izolacyjności przegród budowlanych. Grubość warstwy izolacyjnej może sięgać nawet 30 cm, co jest trzykrotnie większe niż w standardowych domach. Okna w domu pasywnym mają bardzo niski współczynnik przenikania ciepła, dzięki specjalnej ramie i potrójnym wkładom szybowym. Są one montowane w warstwie izolacji cieplnej, co pomaga uniknąć zjawiska mostków termicznych.

Instalacje wspomagające

Chociaż domy pasywne są projektowane tak, aby jak najmniej zależeć od dodatkowych źródeł energii, to w niektórych klimatach, takich jak w Polsce, gdzie mamy długi okres zimowy, może być konieczne zastosowanie dodatkowych instalacji grzewczych. Te instalacje mają zredukowaną moc grzewczą i są zaprojektowane tak, aby zapewnić komfort użytkowania.

Wentylacja nawiewno-wywiewna

W domach pasywnych stosuje się system nawiewno-wywiewnej instalacji wentylacyjnej, który pozwala na zmniejszenie strat ciepła nawet o 70-90%. Świeże, przefiltrowane powietrze przechodzi przez wymiennik ciepła, gdzie jest wstępnie ogrzewane, zanim trafi do rekuperatora, który przekazuje mu ciepło powietrza wywiewanego.

dom modułowy z dachem dwuspadowym z dużymi przeszkleniami

Zalety domu pasywnego

Pomimo, że koszt budowy domu pasywnego może być wyższy niż standardowego domu, to zyski z eksploatacji takiego domu szybko równoważą poniesioną inwestycję. Domy pasywne są domami ekologicznymi – inwestycją, która pozwala zaoszczędzić na kosztach eksploatacji nawet o 80%. Dzięki zastosowaniu odpowiedniej izolacji i wykorzystaniu naturalnego światła słonecznego, możemy ograniczyć straty energii do minimum.

Wady domu pasywnego

Mimo wielu zalet, domy pasywne mają też swoje wady. Jedną z nich jest wyższy koszt budowy w porównaniu do tradycyjnych domów. Dodatkowo, wymagają one starannego projektowania i wykonania, co może wydłużyć czas budowy. Po latach jednak będziecie dziękować sobie za tak mądrze wydane pieniądze.

Podsumowanie

Dom pasywny to dom nowoczesny i przyjazny środowisku. Pomimo, że koszt budowy takiego domu może być wyższy, to zyski z jego eksploatacji są znaczne. Wszystko to sprawia, że domy pasywne cieszą się coraz większą popularnością i zainteresowaniem.

Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny? Podziel się nim!