Jeśli rozpoczynasz poszukiwania działki na sprzedaż pod budowę domu, zwróć szczególną uwagę na kilka rzeczy, które należy rozważyć przed podjęciem tak ważnej decyzji. Upewnij się, że podejmujesz właściwą decyzję i że otrzymujesz najlepszą wartość za swoją cenę. W tym krótkim przewodniku przeprowadzimy Cię przez proces zakupu działki, od znalezienia odpowiedniej działki do zamknięcia kupna. Pamiętaj jednak, że decyzję tego typu najlepiej powierzyć odpowiedniej kancelarii, a nasz poradnik ma jedynie na celu zwrócenie uwagi na istotne elementy tego procesu.

Działki na sprzedaż. Co należy wziąć pod uwagę przy zakupie ziemi

Zakup działki wymaga wielu rzeczy, które powinieneś rozważyć. Będziesz musiał przemyśleć lokalizację, wielkość i jej usytuowanie względem stron świata. Nie bez znaczenia jest ukształtowanie terenu, warunki geotechniczne, klasa ziemi, towarzysząca flora i fauna a także dostęp do infrastruktury i mediów. To jednak nie koniec. Sprawdź sąsiedztwo, dostęp do usług, placówek edukacyjnych, służby zdrowia. Upewnij się, czy dla Twojej działki obowiązuje Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego. Jeśli nie, to dopytaj, czy taki plan jest w opracowaniu. To właśnie z tego dokumentu dowiesz się o zakresie, możliwościach i ograniczeniach budowy domu. Warunki zabudowy to podstawa do tego, jaki dom finalnie będzie mógł stanąć na Twojej działce. Nie zapomnij sprawdzić również statusu działki i ewentualnych obciążeń, jakie mogą na niej być nałożone (na przykład służebność).

Status prawny działki:

działka budowlana – na takiej działce można swobodnie wznieść dom

działka rolna – pobudować się na niej mogą w tzw. zabudowie zagrodowej praktycznie wyłącznie rolnicy

działka leśna – żeby sprawdzić, czy można na niej postawić dom, będziesz musiał zapoznać się z Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego

Jak zatem widzisz, jest wiele kwestii, które warto sprawdzić zanim podejmiemy decyzję o zakupie konkretnej działki.

Badanie nieruchomości

Pomiary geodezyjne działki na sprzedaż

Zanim kupisz działkę, będziesz musiał ją dokładnie zbadać. Jest to ważny krok w procesie, ponieważ da Ci dokładny obraz danej nieruchomości i wszelkich potencjalnych ryzyk. Geodeta zmierzy granice ziemi, sprawdzi, czy nie występują żadne potencjalne zagrożenia, takie jak np. powodzie.

Geodeta sprawdzi również, czy nie ma żadnych służebności lub praw, które mogłyby wpłynąć na użytkowanie ziemi. Dostarczy również szczegółową mapę topograficzną terenu i upewni się, że granice nieruchomości są aktualne.

Badania geotechniczne działki na sprzedaż

Przeprowadź badania geotechniczne gruntu. Zleć je fachowej firmie i otrzymaj raport z badań, które odkryją tajemnice podłoża na jakim ewentualnie będziesz wznosił dom. Otrzymasz też cenne rady, jak przy danych warunkach gruntowych należałoby przeprowadzić roboty ziemne, a co za tym idzie, jakie koszty poniesiesz, aby na danej działce mógł stanąć dom. Wiele osób o tym zapomina, skazując się na dodatkowe koszty i niedogodności podczas budowy domu i jego eksploatacji.

Znalezienie właściwej działki

Teraz, gdy już wiesz, czego szukać na działce, czas rozpocząć eksplorację. Możesz rozpocząć poszukiwania online i poszukać ziemi na sprzedaż w wybranej lokalizacji. Możesz również skontaktować się z lokalnym agentem nieruchomości, który pomoże Ci znaleźć odpowiednią ofertę.

Podczas tego procesu należy wykazać się absolutną czujnością. Pamiętaj, że za każdą tzw. ofertą specjalną mogą czyhać ryzyka, które przewidzieć może jedynie osoba na co dzień zajmująca się obrotem nieruchomościami i która długo uczyła się na własnych błędach. Najlepiej uczyć się na cudzych błędach i za wiedzę tą warto czasem więcej zapłacić.

widok z lotu ptaka na parterowy dom prefabrykowany z dwuspadowym dachem o ciemnej elewacji
dom modułowy NORTHOUSE

Analiza lokalnych przepisów

Zanim kupisz działkę, musisz się upewnić, że znasz lokalne prawo i przepisy. Będziesz musiał potwierdzić, że ziemia spełnia wszystkie wymagania dotyczące zagospodarowania przestrzennego i że możesz zbudować taki dom, jaki chcesz. Trzeba będzie również upewnić się, że ziemia ma dostęp do niezbędnych mediów i że spełnia wszystkie wymagania administracyjno-prawne.

Obliczanie kosztów zakupu ziemi

Kiedy kupujesz działkę, ważne jest, aby pomyśleć o kosztach. Musisz uwzględnić koszt gruntu, koszt niezbędnych badań i ekspertyz, koszt wszelkich niezbędnych formalności oraz wszelkie inne opłaty związane z zakupem.

Ważne jest również, aby wziąć pod uwagę wszelkie potencjalne ukryte koszty. Będziesz musiał sprawdzić w urzędzie, czy że nie pojawią się na liście Twoich zobowiązań jakiekolwiek dodatkowe podatki lub opłaty związane z zakupem ziemi.

Wreszcie, będziesz dokładnie przeanalizować cenę działki. W tym celu najłatwiej sprawdzić ceny podobnych działek w okolicy za pomocą serwisów internetowych, lub w biurach nieruchomości. To pozwoli Ci upewnić się, że dostajesz najlepszą możliwą ofertę. No chyba, że zakochałeś się w konkretnej działce i chcesz tą albo żadną. To najgorszy z możliwych scenariuszy dla Twojego portfela, bo jeśli wyczuje to sprzedający to zapomnij o łatwych negocjacjach cenowych. Tutaj liczy się zimna krew.

Negocjacje podczas zakupu działki

Kiedy już znajdziesz odpowiednią działkę, czas rozpocząć proces negocjacji. Musisz upewnić się, że składasz konkurencyjną ofertę, którą sprzedawca zaakceptuje. Musisz również upewnić się, że oferta jest zgodna z ceną podobnych działek w okolicy.

Wreszcie, upewnij się, że jesteś świadomy wszelkich potencjalnych pułapek. Upewnij się, że rozumiesz warunki umowy i upewnij się, że nie zgadzasz się na nic, czego nie rozumiesz.

Finansowanie zakupu działki

Kiedy już uzgodniłeś warunki kupna, czas pomyśleć o finansowaniu. Musisz upewnić się, że masz wystarczająco dużo pieniędzy, aby pokryć koszty zakupu. Możesz uzyskać pożyczkę z banku lub innej instytucji pożyczkowej, aby pomóc w zakupie.

Porównaj różnych kredytodawców, aby upewnić się, że otrzymujesz najlepszą możliwą ofertę. Trzeba będzie również uwzględnić wszelkie dodatkowe opłaty związane z pożyczką.

Wreszcie, dodatkowo przeanalizuj wszelkie potencjalne implikacje podatkowe. Upewnij się, że jesteś świadomy tych potencjalnych kosztów, zanim dokonasz zakupu.

Zamknięcie procesu kupna

Kiedy już załatwisz wszystkie formalności, nadszedł czas na zamknięcie sprzedaży. Będziesz musiał upewnić się, że masz wszystkie niezbędne dokumenty podpisane i gotowe do aktu kupna-sprzedaży. Nie śpiesz się. Skonsultuj wszystko z prawnikiem. Pośpiech to zły doradca.

Działki na sprzedaż, podsumowanie

Zakup działki to poważna inwestycja. Ważne jest, aby upewnić się, że podejmujesz właściwą decyzję i że otrzymujesz najlepszą wartość za swoje pieniądze. W tym przewodniku przeprowadziliśmy Cię przez proces zakupu działki, od znalezienia odpowiedniej działki do zamknięcia sprzedaży.

Jeśli chodzi o zakup działki, trzeba będzie rozważyć lokalizację, rozmiar, usytuowanie, media i potencjalne ograniczenia budowlane. Będziesz także musiał sprawdzić, czy jesteś zaznajomiony z wszelkimi formalnościami i przepisami oraz że otrzymujesz najlepszą wartość za swoje pieniądze.

Jeśli zastosujesz się do kroków przedstawionych w tym przewodniku, będziesz na dobrej drodze do znalezienia idealnej działki do budowy wymarzonego domu. Powyższy artykuł nie stanowi opinii prawnej, a jedynie opiera się na naszym doświadczeniu. Omów wszystko z prawnikiem. Sprawdź kwestie geodezyjne i geotechniczne. Zobacz, kto będzie potencjalnie Twoim sąsiadem i odpowiedz sobie na pytanie, czy sąsiedztwo Wam odpowiada. To również jest bardzo ważne. Dom modułowy można przenieść w inną lokalizację, a działki już nie.

Na co więc czekasz? Rozpocznij poszukiwania ziemi do kupienia już dziś i spraw, by Twoje marzenia stały się rzeczywistością. Skontaktuj się z nami, a chętnie Ci pomożemy. Powodzenia i szczęśliwego zakupu!