Inwestycja w okna to decyzja na wiele lat, więc szczególnie ważne jest, aby dobrze przemyśleć ten wybór. Szczególnie istotny staje się, gdy budujemy dom energooszczędny. W takim przypadku, powinniśmy zwrócić uwagę na to, jakie pakiety szybowe wybieramy. W tym artykule dowiesz się, na co zwrócić uwagę, aby dostosować okna do własnych potrzeb i wymagań domu energooszczędnego. Oczywiście zawsze możesz zapytać o szczegóły eksperta NORTHOUSE.

Parametry okien energooszczędnych

Istnieje kilka podstawowych parametrów wpływających na energooszczędność okien. Głównym z nich jest współczynnik przenikania ciepła dla całego okna (Uw). Ten parametr określa ilość strat ciepła spowodowanych różnicą temperatur wewnątrz i na zewnątrz pomieszczenia. Na jego ostateczną wartość składają się parametry cieplne poszczególnych elementów okna: profili (Uf), pakietu szybowego (Ug) oraz wartość tzw. mostka termicznego przy styku szyby z ramą (Ψ).

taras modułowego domu parterowego o płaskim dachu i dwustanowiskowym garażu

Współczynnik przenikania ciepła dla powierzchni przeszkolonej okna (Ug)

Współczynnik przenikania ciepła dla powierzchni przeszklonej określany jest jako Ug. Na jego wartość ma wpływ rodzaj zastosowanego pakietu szybowego, wypełnienie przestrzeni międzyszybowej oraz zastosowane ramki dystansowe. Standardowo w oknach są stosowane pakiety dwuszybowe z przestrzenią międzyszybową wypełnioną argonem. Jednak najlepszym sposobem na poprawę izolacyjności cieplnej jest stosowanie ciepłych pakietów szybowych składających się z trzech tafli szkła pokrytego powłokami niskoemisyjnymi, z przestrzenią wypełnioną gazem szlachetnym. Komory są najczęściej wypełniane argonem, choć możliwe jest uzyskanie niższych wartości Ug poprzez zastosowanie w przestrzeniach międzyszybowych kryptonu lub xenonu, ale są to o wiele droższe rozwiązania.

Współczynnik przenikania ciepła dla profilu okiennego (Uf)

Kolejnym parametrem mającym znaczący wpływ na ogólną izolacyjność cieplną okna jest stopień, w jakim rama okienna chroni przed ucieczką ciepła. Jest to zależne od szerokości profilu (lepszą izolacyjnością charakteryzują się te powyżej 80 mm) oraz rodzaju zastosowanego w nim wzmocnienia (stalowe są zimniejsze, a te z tworzyw sztucznych- cieplejsze).

Pakiety dwuszybowe czy trzyszybowe?

Wybór pakietu szybowego ma kluczowe znaczenie dla izolacyjności cieplnej okna. Standardowe pakiety są dwuszybowe, czyli inaczej mówiąc jednokomorowe. Taki pakiet składa się z dwóch szyb o grubości 4 mm, oddalonych od siebie o 16 mm. Natomiast pakiety trzyszybowe – dwukomorowe – posiadają trzy szyby i najczęściej przestrzeń między nimi jest wypełniona gazem szlachetnym (argonem), zmniejszającym przenikalność termiczną. To zdecydowanie poprawia izolacyjność termiczną okna. Jeśli chcesz, możesz też skorzystać ze specjalnych aplikacji, służących do doboru właściwych pakietów szybowych.

pakiet szybowy

budowa szyby zespolonej Saint-Gobain

Wybór pakietu szybowego w zależności od rodzaju budynku

W przypadku budynków w starej technologii, słabo ocieplonych, inwestycja w droższe pakiety trzyszybowe nie przyniesie oczekiwanych korzyści. Dlatego w takich przypadkach można rozważyć opcję zamontowania pakietów dwuszybowych. Tymczasem wszędzie tam, gdzie zależy nam na dobrej energooszczędności, powinniśmy montować okna trzyszybowe.

Przystosowanie okien do domów pasywnych

Domy pasywne to budynki, w których roczne zapotrzebowanie na energię nie może przekraczać 15 KWh/(m2 x rok). Obecne rozwiązania technologiczne pozwalają na uzyskanie współczynnika na bardzo niskim poziomie. Okna do domów pasywnych są stosunkowo droższe niż okna dwuszybowe, ale jest to opłacalna inwestycja, która z pewnością się zwróci.

Bilans energetyczny

Chcąc wybrać okna pod kątem oszczędności wynikających z dobrej izolacji termicznej i korzyści wynikających z energii słonecznej, należy wziąć pod uwagę tzw. bilans energetyczny. Jest on kluczowy w wyborze odpowiednich okien do domów energooszczędnych i pasywnych.

bezspoinowy system ocieplenia domu prefabrykowanego

Konstrukcja okna a jego energooszczędność

Na ostateczny wynik współczynnika izolacyjności cieplnej okna ma wpływ nie tylko rodzaj zastosowanych rozwiązań, ale również proporcje, w jakich zostały one użyte. Najcieplejszym elementem okna jest szyba, dlatego jeśli zależy nam na uzyskaniu jak najlepszej termoizolacji, należy zwiększyć jej procentowy udział w powierzchni okna.

Podsumowanie

Wybór odpowiednich okien to niełatwe zadanie, ale mając pod ręką te informacje, zdecydowanie łatwiej będzie podjąć decyzję. Pamiętaj, że energooszczędność to nie tylko kwestia oszczędności na ogrzewaniu, ale również komfortu cieplnego, który wpływa na nasze samopoczucie i zdrowie. Dlatego warto zainwestować w okna, które spełnią te wszystkie wymagania.