Domy prefabrykowane cieszą się coraz większą popularnością na świecie, szczególnie w krajach rozwiniętych, takich jak Niemcy, Szwecja, Wielka Brytania, czy kraje Ameryki Północnej. Budowa domów z prefabrykatów daje wiele korzyści związanych nie tylko z procesem budowy, ale także parametrami technicznymi takich budynków. Przeczytaj poniżej, czym są domy prefabrykowane, poznaj przykładowe realizacje, sprawdź ich aspekty techniczne.

 

Budowa domów metodą prefabrykacji

 

Budowa domów metodą prefabrykacji znana jest od dawna. Rozwiązanie to polega na wytwarzaniu gotowych elementów budynku w fabryce i przetransportowaniu ich na budowę celem montażu. Dzięki temu odpowiednie moduły produkowane są niezależnie od warunków atmosferycznych, w ścisłym reżimie technologicznym, a także według ustalonych standardów jakościowych. Następnie, po dostarczeniu na miejsce budowy, wznoszona jest konstrukcja takiego domu. Cały proces jest dużo szybszy od metod tradycyjnych i w dużym stopniu uniezależniony od warunków pogodowych. Domy prefabrykowane buduje się zarówno w porach ciepłych, jak również zimą.

 

Domy prefabrykowane, technologie konstrukcji

 

Konstrukcje domów prefabrykowanych wznoszone są w różnych technologiach. W przypadku domów jednorodzinnych, do najpopularniejszych należy technologia konstrukcji drewnianej. Na rynku dostępne są również domy z prefabrykatów betonowych, keramzytobetonowych lub stalowych. Każda z tych technologii ma swoje zalety i wady, dlatego zanim zdecydujesz się na konkretną markę i model domu, dokładnie poznaj wszystkie za i przeciw.

 

moduły ściany prefabrykowanej na hali produkcyjnej
prefabrykacja elementów domu

 

Domy z prefabrykatów w technologii szkieletu drewnianego

 

Domy z prefabrykatów o konstrukcji drewnianej to zaawansowana technologia domów szkieletowych. Poszczególne ich elementy nie wznosi się na budowie, tylko w zakładzie produkcyjnym, na specjalnych liniach montażowych. Do produkcji wykorzystuje się drewno konstrukcyjne o klasie C24. Klasa ta określa ich wytrzymałość na zginanie równą 24 MPa. Drewno takie jest czterostronnie strugane, suszone komorowo. Produkcja odbywa się według zharmonizowanej normy europejskiej, co gwarantuje wysoką jakość i trwałość zastosowanych materiałów konstrukcyjnych.

 

Niskie zużycie energii do ogrzewania

 

Niskie zużycie energii do ogrzewania to jedna z kluczowych zalet energooszczędnych domów z prefabrykatów w technologii szkieletu drewnianego.

 

Zdecyduj się na taki dom, jeśli zależy Ci na wysokich parametrach w zakresie energooszczędności. Ściany zewnętrzne posiadają wysoką izolacyjność termiczną dzięki zastosowaniu w ich przekroju materiałów izolacyjnych o wysokim współczynniku izolacyjności. Te oraz inne elementy domów drewnianych sprawiają, że ta technologia pozwala na relatywnie najłatwiejsze ograniczenie zużycia energii do ich ogrzewania, nawet do poziomu opisanego wg. kryteriów tzw. domów pasywnych. To dlatego dom energooszczędny będzie Twoją doskonałą inwestycją.

 

Trwałość domów drewnianych, prefabrykowanych

 

W tym miejscu moglibyśmy wymienić liczne budowle i budynki o konstrukcji drewnianej, które od dziesiątków lub setek lat cieszą się doskonałym stanem technicznym. W Europie, w domach drewnianych mieszkają Szwedzi, Norwegowie, Szwajcarzy, a także coraz częściej Niemcy. To tam trafia znakomita większość naszej rodzimej produkcji domów prefabrykowanych. Wysoka jakość materiałów budowlanych oraz wysoki reżim technologiczny podczas ich produkcji czynią oferowane budynki bardzo trwałymi. Trwałość naszych domów nie jest mniejsza niż domów budowanych w technologii tradycyjnej. W obu przypadkach konieczne jest utrzymanie budynku w odpowiednim stanie technicznym, wykonując cykliczne przeglądy. Pozwala to na użytkowanie domu bez konieczności wykonywania generalnego remontu przez okres nie mniejszy niż 50 lat.

 

Komfort

 

Nasze domy są po prostu komfortowe. Dbamy o to, aby nie tylko użytkowanie, ale również cały proces inwestycyjny przebiegał w sposób gwarantujący Klientowi możliwie najwyższy poziom komfortu. W swojej ofercie posiadamy liczne gotowe projekty, które na życzenie Klienta poddajemy odpowiedniej adaptacji. Oprócz takich aspektów, jak energooszczędność, czy właściwa akustyka, przykładamy dużo wagi to funkcjonalności, estetyki i optymalnego wykorzystania światła dziennego. Dokładamy wszelkich starań, aby każdy z użytkowników domu odnalazł w nim swoją enklawę.

 

Domy gotowe w 3 miesiące

 

Domy gotowe w 3 miesiące – czy to możliwe? Wykorzystanie metody prefabrykacji w budowie domów jednorodzinnych daje możliwość szybkiej realizacji inwestycji. W gruncie rzeczy, wszystko w znacznym stopniu zależy od formalności związanych z zakupem działki i ewentualnym uzyskaniem pozwolenia na budowę. Jeśli wszystkie decyzje dotyczące wyboru projektu i jego potencjalnej adaptacji zapadną sprawnie, wówczas sama realizacja zająć może od kilku tygodni do kilku miesięcy. Sam montaż na miejscu budowy to kilka do kilkunastu dni, w zależności od standardu wykończenia.

 

Projekty gotowych domów prefabrykowanych

 

Projekty domów prefabrykowanych praktycznie nie różnią się architekturą od projektów domów tradycyjnych. Jeśli przeanalizujesz dostępne oferty, to zauważysz, że w przypadku domów prefabrykowanych większą wagę przykłada się do takich kwestii jak funkcjonalność i energooszczędność. Domy prefabrykowane są bardzo estetyczne, przy jednoczesnym zachowaniu prostej bryły. Brak lukarn, zbędnych wykuszy, czy balkonów, to nie jedyny trend w nowoczesnym budownictwie. Dach dwuspadowy i rozważne podejście do okien połaciowych to kolejny kierunek w jakim podążają gusta inwestorów. Nie bez powodu dużym zainteresowaniem cieszy się koncepcja tzw. „nowoczesnej stodoły”, gdzie na rzecz wygody i oszczędności energii rezygnuje się z bezużytecznych balkonów i dworkowych kolumn.

 

Dom z prefabrykatów może powstać wg. Twojego indywidualnego projektu. Współpracujemy z renomowanymi pracowniami architektonicznymi, które umożliwiają realizację nawet bardzo indywidualnych koncepcji. Wszystko przebiega sprawnie dzięki stosowanemu przez nas systemowi obsługi projektów. Wystarczy się z nami skontaktować i umówić na niezobowiązujące spotkanie informacyjne, podczas którego dowiesz się o przebiegu inwestycji.

 

Zapraszamy do współpracy!

 

zespół Northouse